Jak i gdzie znaleźć najtańsze bilety lotnicze?

Moje wskazówki, jak szukać tanich biletów lotniczych.

Podstawową rzeczą, o której warto wiedzieć, to fakt, że największe szanse na znalezienie super okazji, masz poza sezonem turystycznym oraz gdy będziesz elastyczny odnośnie samego terminu wyjazdu. Nie martw się, rozpatrzymy również opcję, gdy tej elastyczności Ci zabraknie.  

No tak, tylko skąd masz wiedzieć, kiedy kończy się, czy zaczyna się sezon turystyczny w Turcji czy Bułgarii? Spokojnie, tutaj przyjdzie nam z pomocą wyszukiwarka lotów skyscanner i przy wyszukiwaniu skorzystamy z opcji “najtańszy miesiąc”, co zaraz pokażę Ci, krok po kroku.

Skupimy się po kolei , na kilku wariantach poszukiwań:

  1. Szukasz lotów do konkretnego kraju lub miasta – czyli dokładnie wiesz dokąd chcesz jechać, na swój pozasezonowy urlop i jesteś dość elastyczny odnośnie terminu wyjazdu, cena to decydujący czynnik wyboru.
  2. Nie masz zielonego pojęcia, gdzie chcesz jechać, ale jedno jest pewne – chcesz jechać i tutaj również jesteś elastyczny odnośnie daty wyjazdu, ale Twój budżet jest ograniczony do 200zł.
  3. Jedyne co wiesz, to że masz mało urlopu i chcesz w tym roku pojechać kilka razy na wakacje – tutaj przychodzi z pomocą opcja “przedłużonego weekendu”, czyli krótkie wyjazdy weekendowe, zahaczające o czwartek, piątek i/lub poniedziałek.
  4. Niestety powoli kończą Ci się dni urlopowe i w opcję wchodzą tylko wyjazdy weekendowe.

Tanie bilety – opcja nr 1

Na początek, skupmy się na opcji numer jeden i wyszukiwarce skyscanner. Powiedzmy, że Twoim wymarzonym kierunkiem jest Bułgaria, najlepiej gdzieś nad Morzem Czarnym, taki masz kaprys i już. Załóżmy, że chcesz lecieć z Warszawy, więc wpisujesz to w miejsce “Z”, a w okienko „Do” wpisujesz “Bułgaria” (bo tu przecież chcesz lecieć). W okienko „Wylot”, zamiast wybierać konkretną datę, zaznaczasz opcje “najtańszy miesiąc” i klikasz „Szukaj”, otrzymując poniższe opcje:

Burgas 147 zł? Gdzie to właściwie jest? Sprawdzasz na mapie, bo przecież nie masz zielonego pojęcia, gdzie znajduje się to miasto i bingo – nad Morzem Czarnym, z uśmiechem więc, klikasz na przycisk „od 147 zł”…… i pojawia się nam kalendarz, z bardzo ciekawą opcją. Wylot 18 października za 74 zł, w czwartek, powrót 25 października za 74 zł, również w czwartek, łącznie za 148 zł, brzmi sensownie? Owszem, tym bardziej, że średnia temperatura w Burgas w tym czasie, wynosi 20°C. Klikasz więc „Pokaż loty” i dalej dokonujesz już zakupu na stronie przewoźnika.

Tanie bilety – opcja nr 2

W przypadku opcji numer 2, właściwie nie masz pomysłu, gdzie chcesz jechać, ale za to Twoja praca, jest na tyle elastyczna, że urlop możesz wziąć w dowolnym terminie. Tutaj proponuję skorzystać z opcji wyszukiwania “wszędzie”, jako Twoje miejsce docelowe oraz po raz kolejny korzystamy z opcji “najtańszy miesiąc”. Trochę to tajemnicze, wiem, można się poczuć niepewnie, ale zaufaj mi i kliknij „Szukaj”. :)

Otrzymujesz długą listę krajów, do których możesz lecieć, ale skupmy się na lotach do 200 zł, bo w tym przypadku budżet mamy ograniczony. Ostatecznie decydujesz się na Hiszpanię i widzisz, że masz dwie opcje wyjazdu poniżej 200 zł, Barcelonę i Walencję. Nawet nie zauważasz, kiedy w swojej głowie spacerujesz po parku Güell i strzelasz selfie przed słynnym kościołem Sagrada Família, czyżby cel podróży został odkryty? No więc klikasz przycisk „od 174 zł” i po raz kolejny widzisz kalendarz:

Październik!
Po małych poszukiwaniach w Internecie, uznajesz, że w Barcelonie jest całkiem sporo atrakcji, które chcesz zobaczyć i ostatecznie decydujesz się na wylot 16 października we wtorek za 87 zł i powrót 20 października za 108 zł w sobotę, co daje łączną kwotę 195 zł.
Można?

Tanie bilety – opcja nr 3

Pozostały nam opcje, gdy posiadasz mocno ograniczoną liczbę dni urlopowych lub nie posiadasz ich wcale. W takich przypadkach, gdy jestem mocno ograniczona terminem wyjazdu, z pomocą przychodzi mi strona azair.cz. Moim zdaniem, tutaj sprawdzi się o wiele lepiej, niż skyscanner, ze względu na zaawansowane możliwości wyszukiwania, a konkretnie możliwość wyboru dni tygodnia Twojego wylotu oraz odlotu. Ta strona, na pierwszy rzut oka nie wygląda na zbyt przyjazną użytkownikowi, dlatego proszę, nie zrażaj się do niej od razu i dajcie sobie nawzajem trochę czasu, a obiecuję, że nie pożałujesz.

Rozpracujmy więc razem opcję numer 3, czyli wyjazdu typu “przedłużony weekend”.

I tutaj, tak samo jak wcześniej, możesz szukać biletów do konkretnej miejscowości, a nawet na konkretne lotnisko lub po raz kolejny, możesz skorzystać już ze  znanej Ci opcji “wszędzie”, wpisując jako miejsce docelowe “xxx” co tutaj jest tego odpowiednikiem…

…wybierasz przedział czasowy, w jakim chcesz wyjechać np. od września do grudnia 2018 roku, dodając długość pobytu, “2-5 max. dni”,  a następnie kliknij na opcje “ZAAWANSOWANE PARAMETRY WYSZUKIWANIA”…

… i otrzymujemy  następujące opcje:

No i tutaj doszliśmy do kluczowego momentu, przy opcji “WYJAZD NA TE DNI” zostawiasz zaznaczone tylko “Cz” i “Pt” a przy opcji “POWRÓT NA TE DNI” zostawiasz zaznaczone “Nd” i “Pn”, które oznaczają dni tygodnia. Oczywiście tutaj możesz modyfikować swoją strategię, dodając np. do powrotu jeszcze sobotę czy wtorek, a do wylotu sobotę, wszystko zależy od tego jak wygląda twoja sytuacja urlopowa i jak długi wyjazd planujesz. Dodatkowo, poniżej tej opcji polecam zmienić walutę na “Złoty polski (zł)”, po czym kliknąć niebieski przycisk “Szukaj”. Pozostaje już tylko zdecydować się na konkretny kierunek. Przyznaj, że jest w czym wybierać, a nie jest to pełna lista, można przewijać i przewijać, tutaj ogranicza Cię już tylko Twój budżet.

Tanie bilety – opcja nr 4

Przy ostatniej, już czwartej opcji wyjazdu, czyli podróży “weekendowych” procedura jest identyczna do tej powyżej, jedyna różnica występuje przy zaznaczaniu dni tygodnia, czyli wybierasz jako “WYJAZD NA DNI”, “Pt” i ewentualnie “Sb”, a przy opcji powrotu “POWRÓT NA TE DNI”, “Nd” czyli niedzielę, ale tutaj możesz się nastawić na trochę wyższe cenny, choć zdarzają się wyjątki, a takich przecież szukasz.

Pamiętaj, że to tylko niektóre triki, jakie można wykorzystać przy wyszukiwaniu tanich biletów, ale z tych korzystam najczęściej i uważam, że póki co, świetnie się sprawdzają. Dowodem na to, jest moja częstotliwość wyjazdów, nie wierzysz? Zajrzyj na mój kanał YouTube :)

[embedyt] https://www.youtube.com/embed?listType=playlist&list=UU-2HKxiD6x1zwxS76iiwupg&layout=gallery[/embedyt]

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć Ci wytrwałości w wyszukiwaniu tanich lotów oraz udanych podróży. A na zakończenie, dodam jeszcze kilka zalet wyjazdów poza sezonem turystycznym, oczywiście zalet, które dostrzegam ja, Ty możesz dostrzec ich więcej lub wcale.

  • brak tłumów
  • często niższe ceny za noclegi i usługi
  • możliwość bardziej autentycznych rozmów z lokalsami
  • satysfakcja z tanich wakacji
  • możliwość korzystania ze słońca, gdy w Polsce jest środek zimy
  • mniejsze koszty = więcej wyjazdów w ciągu roku :)

A w następnym wpisie postaram Ci się pomóc odpowiedzieć na pytania: “Jak znaleźć tani nocleg?” oraz “Jak uniknąć nieplanowanych wydatków?”.

5 1 vote
Ocena artykułu

Podobne wpisy

guest
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
pSz
Gość
pSz
5 lat temu

przydatne rady, a z jak szukasz lotow do Warszawy?, jest do wyboru Lf lub jeszcze drozszy Lot .