Zdecydowanie tak! Stwierdzam to po noszeniu butów barefoot już prawie 3 lata. Gdyby tak nie było, nie powstałby ten wpis, ale zacznijmy od początku.

Buty typu barefoot, co to jest?

To buty minimalistyczne, są zaprojektowane tak, aby umożliwić nam uczucie chodzenia boso. Celem noszenia butów barefoot jest zachowanie naturalnej biomechaniki stóp i poprawę postawy ciała. Zwolennicy tego rodzaju obuwia twierdzą, że pozwala to stawom i mięśniom pracować w sposób naturalny, co może przynieść korzyści dla zdrowia i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Co oczywiście potwierdzam, ponieważ to między innymi te buty przyczyniły się do zmniejszenia przodopochylenia mojej miednicy, co za tym idzie braku nawracającego bólu.

Co mnie przekonało, aby takich butów spróbować?

Przede wszystkim zaczęłam kwestionować kształt i konstrukcję butów, które dotychczas nosiłam. Mimo, że rozmiar wydawał się odpowiedni, moje palce były ściśnięte. Nie było w nich wystarczająco dużo miejsca na palce, nawet w butach sportowych. I tak zaczęłam szukać, aż w końcu dotarłam do wiedzy w tym temacie, czyli do różnych artykułów oraz filmów i grafik.

Po prawej stronie widzicie jak wygląda nasza stopa w tradycyjnym bucie. Mocno ściśnięta, prawda?
Wizja mojej uwięzionej stopy oraz perspektywa wygodniejszych butów, takich które pozwolą moim stopom na naturalny ruch i swobodę, przekonały mnie do tego, aby zakupić pierwszą parę.

Z wiedzy, którą przyswoiłam wynikało, że warto pamiętać o tym, że przejście z tradycyjnych butów do butów barefoot może wymagać pewnego okresu adaptacji. Stopy i nogi muszą się dostosować do innej formy ruchu. Dlatego zaleca się stopniowe wprowadzanie butów barefoot i stopniowe zwiększanie czasu noszenia ich, aby uniknąć nadmiernego obciążenia mięśni i stawów. Ja do tego dołożyłam jeszcze różne ćwiczenia, aby wzmocnić moje stopy i tak po kilku miesiącach śmigałem już wyłącznie w tego typu butach. Różnica była ogromna i widzę już po tych kilku latach ogromne zmiany w moim ciele.

Całą moją historię przejścia na buty typu barefoot może posłuchać tutaj: https://youtu.be/zxJcmuTFlmg

Pozbyłam się wszystkich normalnych butów. Teraz tylko BAREFOOT

Co wyróżnia buty barefoot?

Minimalistyczna podeszwa i lekkość:
Podeszwa buta barefoot jest cienka i elastyczna, co umożliwia stopie odczuwanie podłoża pod stopą. Można znaleźć modele o różnej grubości podeszwy i na początek, szczególnie do miasta, po betonie nie polecam tych najcieńszych.

Zero drop:
Wyraz „drop” odnosi się do różnicy w grubości podeszwy między piętą a palcami. Nie ma podwyższenia pod piętą, co oznacza, że stopa znajduje się na jednym poziomie, co pomaga zachować naturalne ułożenie całego naszego ciała.

Szeroki przód buta:
Buty barefoot mają na tyle szeroki przód, aby pozwolić  palcom na swobodne ich rozłożenie się oraz naturalne poruszanie się, gdy chodzimy czy biegamy. Stopa nie jest ściśnięta.

Brak amortyzacji:
Buty barefoot zazwyczaj nie mają żadnej amortyzacji, w przeciwieństwie do w tradycyjnych butów sportowych. Oznacza to, że stopa musi wykonać większość pracy przy absorpcji wstrząsów i adaptacji do nierówności terenu. Co poznała ją wzmocnić, ponieważ mięśnie stopy pracują, niemal tak, jakbyśmy chodzili boso.

Buty, które przetestowałam i polecam:

Merrel Vapor Glove
Merrel Trail Glove

Vivobarefoot Primus Trail
Vivobarefoot Primus Lite
Altra Lone Peak

Altra Timp

Udostępniaj:
5 1 vote
Article Rating